Vezeni most 2005.
Vezeni most 2005. okupio je neka stara, ali i nova imena dječije književnosti. Čast otvaranja susreta pripala je prošlogodišnjem pobjedniku gospodinu Zvonimiru Balogu. Na veliko iznenađenje, mladi autori poput Igora Kolarova, Tomislava Zagode i Dejana Aleksića, oduševili su goste i učesnike manifestacije svojim djelima.
Tuzlanski osnovci imali su priliku družiti se sa autorima lektirskih knjiga za osnovnu školu poput: Feride Duraković, Enise Osmančević-Ćurić, Zejćira Hasića, Muhidina Šarića.
Od nominovanih knjiga, nagradu Mali Princ dobio je poznati kantautor i pisac Arsen Dedić za knjigu Dječje oči, koji na žalost spriječen bolešću nije mogao prisustvovati dodjeli nagrade. Nagradu mu je naknadno uručio gospodin Šimo Ešić.
Na raspisani literarni konkurs o temi Pismo Malom Princu, svoje radove je poslalo preko 400 stotine djece iz svih zemalja regiona.
Pokrenuta je i likovna radionica, tokom koje su se osnovci mogli družiti sa umjetnikom Svjetlanom Junakovićem i ujedno učiti slikarskim tehnikama. Ideja je bila da se talentovana djeca upoznaju sa tehnikama i načinom rada poznatih slikara te da svoju kreativnost iskažu kroz nove sadržaje.
U tuzlanskom Bosanskom kulturnom centru postavljena je izložba radova Svjetlana Junakovića, jednog od najpoznatijih umjetnika i dobitnika najvećih svjetskih priznanja.
Radovi studenata akademija likovnih umjetnosti iz Zagreba, Beograda, Cetinja i Sarajeva učestvovali su u izboru za najbolji plakat o temi 200 godina Hansa Kristijana Andersena.
Nominovane knjige za nagradu Mali princ 2005.
Dobitnik nagrade Mali princ za najbolju dječiju knjigu u regionu za 2005. godinu
Arsen Dedić bio je hrvatski kompozitor, književnik, prevoditelj, pjesnik i kantautor. Uz muziku, objavio je više zbirki lirike. Prevodio je i obrađivao poznate šansonijere i autore. Javlja se kao kompozitor, interpret, pjesnik, producent, dirigent i svirač. Komponovao je stihove Krleže, Cesarića, Ujevića, Goloba i mnogih drugih. Njegove su pjesme prevodili i obrađivali mnogi izvođači. Veliki dio njegova opusa čini primijenjena muzika za televiziju, film i teatar. Bio je član Hrvatskoga društva skladatelja i Hrvatskoga društva pisaca. Ocijenjen je „najkompletnijim i najvažnijim kantautorom u povijesti hrvatske popularne muzike čiju pjesničku profinjenost na muzičkoj sceni nije dosegao niko.”
Zbirka dječijih pjesama pod nazivom Dječje oči, knjiga koju je majstorski ilustrirao Svjetlan Junaković i gustim potezima kista uspio prenijeti cijeli jedan slojeviti dječiji svemir na nešto plošno i golo poput papira, knjiga je koja čeka na male velike čitače...
Pjesmice i pitalice koje je Dedić ukoričio i objavio, uz popratni CD, mudro su i zaigrano, naivno i dječije, spontano štivo. Možemo s lakoćom zamisliti mame i tate kako ih prije spavanja čitaju svojoj djeci, koja u njihovoj duhovitosti uživaju jednako kao i roditelji. Pjevne su to pjesmice, vrijedne čitanja, o dječijim brigama, o životinjama, o svijetu, o svemu onome Što zanima jedno malo dijete...